Akanyıldız

AKANYILDIZ, meteorların akkor durumundaki Hareketleri sırasındaki görünümleri. Gerçek yıldızla Bir İlişkisi YOKTUR. Gezegenler ARASINDA Hareket eden göktaşı Adlı Kati cisimlerden Yer atmosferine rastlayıp sürtünme sonucunda akkor Duruma geçenlerine meteor, Bunların çoğu yerin epey in içinden büyüklüğü Ağırlığı nedeniyle buharlaşmayıpelerde Hareket ederler ettik. Başına yüzeyine düşenlerineyse meteorit (goktasi) DENIR.
Meteorit. Büyük’ün çoğunluğunun HIZLARI 12-72 km / s arasinda Olup, gezegenler BÖLGESİNDE ve belirli yörüngarlak Bir meteor oluşturabilen meteoritin kütlesi 0,25 gr dolayında 24 Saat Içinde Yer atmosferine Giren parçacıkların Ağırlığı 10-100 ton arasinda degisir ettik. Günde, ortalama 1000 dolayında Haber ve yüzeyine düşmektedir goktasi. Bunlar, demirli, taşlı-de-mir, taşımsı göktaşları Olmak Üzere, three grupta toplanır. Temel Maddeleri demirdir. Haber ve yüzeyine düşmüş income En Büyük goktasi Namibya’daki Hoha
Batı Olup, 7 m ‘hacminde 45 ton ağırlığmdadır. A.Ş.
Meteor. 80 km’de gözden kaybolurlar ettik oluşur Haber ve atmosferinin ortalama 95 km yüksekliğinde. 24 Saat Içinde atmosfere girip saptanabilecek Kadar parlak olanların Sayısı 25 Milyon, saptanamayanlarla birlikteyse 8 Milyar tanedir. Seyrek gözlenebilen ÇOK parlak olanlarına ateştopu Delos Verilir ettik. Akanyıldız yağmuru. Yerin meteoroit kümeleriyle Karşılaşması durumunda Eklendi çok sayıda meteor oluşması Bunların çoğu yerin epey Gökyüzünde görünmesi olayı ettik. Onun Yıl 11 Ağustos sıralarında, Dünya Perseus takımyıldızı yönündeki meteoroit kümesiyle karşılaşır akanyıldız yağmuru oluşur ettik. Buna BENZER DAHA Baska akanyıldız yağmurları da vardir.

Leave a Reply